27/11/2019

Духовно раководство и послушание

21. Плаши се да не останеш без никакво раководство; барај го него како вистинско богатство.

1. Вистина е дека се‘ поретко и поретко се наоѓаат лица, на кои би можеле со доверба да им се обратиме за совети во однос на духовниот живот. Но нив секогаш ги има и ќе ги има. И оној кој ги бара секогаш ги наоѓа по милоста Божја.
21/11/2019

Молитвата е бесконечно творење, повозвишено од секоја друга уметност или наука. Преку молитвата ние влегуваме во општење со Беспочетното Битие.
Или поинаку кажано: животот на Самопостоечкиот Бог влегува во нас по тој канал. Молитвата е акт на најголема мудрост, на сенадминлива убавина и достоинство.

17/11/2019

Различна од мирот
Легнала во моите уши
Го стивнала немирот
Лек ли е за нашите души ?

14/11/2019

Духовниот живот треба да вклучи во себе борба за времето. Во однос на надворешното време големо значење има доследноста и поредокот на работите. При хаос во работите на времето на нив оди (се одвојува) многу повеќе отколку што е неопходно.

13/11/2019

Современиот човек силно го чувствува дефицитот на време. Се чини дека времето лета сѐ побрзо и побрзо. Ноќта го менува денот како утрото да ги отвора трепките на небото, а вечерта за миг ги затвора. Во детството ни се чинеше дека денот трае необично долго, дека сонцето бавно, речиси незабележливо, како огромен кораб, плива во безграничните простори на небото, и на крај, после долго пливање стигнува на пристаништето зад горите, што го обрабуваат хоризнотот.

09/11/2019

Целта на нашиот живот е да станеме совршени и свети. Да бидеме деца Божји и наследници на Царството небесно.

Да внимаваме да не бидеме лишени од идниот живот, заради овој, поради животните грижи и неспокојот, да заборавиме на целта на нашиот живот.

Постот, бдеењето и молитвата сами од себе не ги донесуваат саканите

31/10/2019

Во очи на празникот на раѓањето на свети Јован Претеча, заштитникот на Светата Слепченска Претеченска обител, од сестринството на манастирот за народот, излезе од печат четвртата стихозбирка богољубива поезија Манастирски води , наречена Осамен волк.