31/10/2019

Во очи на празникот на раѓањето на свети Јован Претеча, заштитникот на Светата Слепченска Претеченска обител, од сестринството на манастирот за народот, излезе од печат четвртата стихозбирка богољубива поезија Манастирски води , наречена Осамен волк.

10/05/2019

Утре, на ден Велики Четврток, освен за обичаите кои се дел од празнувањето на нашиот народ, би било полезно, да се потсетиме и на мачеништвото на Свети Кипријан Слепченски, кого Арнаутските разбојници го спалиле токму на Велики Четврток во 1780 год. во манастирот „Свети Јован Претеча“ во демирхисарско Слепче.

18/04/2019

Излезе од печат третата стихозбирка Богољубива поезија од циклусот Манастирски води - Убавина, под псевдоним на Кипријан Слепченски.

Рецензенти за оваа книга се проф. д-р. Владимир Мартиновскиакадемик Катица Ќулавкова и познатиот македонски поет и писател Раде Силјан.

13/01/2019

Излезе од печат втората книга од едицијата Манастирски води - Лебедот, сведоштва за духовниот живот преточена во поезија од сестринството на Слепченскиот Претеченски манастир  под псевдоним Кипријан Слепченски.

Рецензија за оваа книга напишаа академик Катица Ќулавкова и проф. д-р. Владимир Мартиновски.

13/01/2019

Излезе од печат првата стихозбирка, богољубива поезија со наслов „ Манастирски води „ од сестринството на манастирот Свети Јован Крстител Слепче, посветена „На жедните… “
Рецензент на оваа книга е проф. д-р Владимир Мартиновски од катедрата за книжевсност при филолошкиот факултет.
Во продолжение ја приложуваме целосната рецензија на книгата: